Prolaps materice – popuštanje karličnog dna
Drage dame,
Prim.dr.sci.med. Tomislav Stefanović, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista za sterilitet i fertilitet, izvodi laparoskopsko podizanje materice na klinici u Beogradu.
Pacijentkinje koje imaju prolaps materice i bešike (cistokela) jako pate, posebno na području sportskih i polnih aktivnosti. Minimalno invazivnim laparoskopskim pristupom pričvrsti se materica na ligament prednje strane kičme i na taj način vrati u normalan položaj u vagini.
Pacijentkinje se nakon zahvata dobro osećaju i odlaze kući nakon 48 sati. Operativni zahvati se izvode u lokalnoj anesteziji ili na laparoskopski način, zbog čega je oporavak pacijentkinja brži uz minimalne bolove i brži povratak svakodnevnim aktivnostima.
Prim.dr.sci.med. Tomislav Stefanović - Biografija
Prolaps materice – popuštanje karličnog dna
Kada govorimo o prolapsu materice ?
O prolapsu materice govorimo u slučaju kada se materica spusti u vaginu ili viri van iz nje. Do prolapsa dolazi kod pacijentkinja sa oslabljenim kolagenskim sastavom i oštećenjem vezivnog tkiva, u kombinaciji sa lošijom snagom mišića karličnog dna. Spad karličnih organa ne predstavlja opasnost za zdravlje, ali je jako neprijatan i može pogoršati kvalitet života pogođenih žena.
Koji su simptomi prolapsa?
- osećaj nelagodnosti i „vučenja na dole“
- neprijatan osećaj da će nešto da ispadne kroz vaginu
- osećaj pritiska zbog izbočenja materice, problemi sa stavljanjem tampona u vaginu ili vađenjem tampona iz nje
- bol u predelu leđa
- poremećaj mokrenja, otežane mikcije, rezidualni urin nakon pražnjenja bešike, rekurentni uroinfekti
- krvave mrlje na donjem vešu zbog trljanja grlića materice o donje rublje, iscedak iz materice
- nelagodnost odnosno bolovi za vreme polnih odnosa
- stres urinarna inkontinencija ili curenje urina tokom fizičkih aktivnosti, podizanja tereta, kašljanja i kijanja
- kod cistokele (spad prednjeg zida vagine i spuštanje bešike) ili uretrokele (spad mokraćne cevi-uretre) može se pojaviti učestalo mokrenje i gubitak urina udružen sa jakim nagonom za mokrenjem
- kod rektokele (spad zadnjeg zida rodnice, izbočenje dela debelog creva) može doći do otežanog pražnjenja creva
Uzroci pojave prolapsa materice su različiti. Često ih povezuju sa vaginalnim porođajem, teškim fizičkim radom, ističu se genetski faktori kod mlađih žena, odnosno kod onih, koje su mlađe od 50 godina.
U prošlosti su ginekolozi ženama sa spadom karličnih organa skoro isključivo izvadili matericu kroz vaginu ili su uradili vaginalni rekonstruktivni zahvat, za vreme kojeg su uklonili grlić materice i podigli matericu sa posebnom tehnikom šivenja njenih potpornih struktura -ligamenata (Manchester Fothergilova operacija). Ali nakon ove operacije trudnoća više nije bezopasna zbog potencijalne opasnosti od popuštanja grlića materice šta podiže rizik kasnog pobačaja ili prevremenog porođaja, sa ozbiljnim posledicama prevremenog porođaja na nedonošče.
Danas se sve više žena odlučuje za sačuvanje materice i plodnosti, zbog čega im predlažemo laparoskopski zahvat, kod kojega na minimalno invazivan način podižemo matericu. Brzo nakon operacije žene mogu da budu fizički, sportski i polno aktivne. Ako žele mogu i da zatrudne, u tom slučaju carski rez je jedini i isključivi način da se porode.
Koji je način prevencije spada materice i vagine?
- sa stezanjem mišića karličnog dna (Kegelove vežbe) možete poboljšati snagu tih mišića i sačuvati normalnu poziciju karličnih organa
- izbegavajte teški fizički rad i nošenje većih tereta, kao i sve one aktivnosti koje podižu pritisak u trbušnoj duplji. Taj se pritisak onda prenosi na mišiće karličnog dna i jako ga optereti i prema tome podiže rizik od prolapsa
- za prevenciju služi i stimulacija na magnetnoj stolici, gde pulsevi magnetnog polja uzrokuju kontrakcije mišića karličnog dna.
- pre nego što podignete teret, pre kašlja i kijanja svesno stegnite mišiće karličnog dna
- lokalna hormonska terapija može da olakša simptome spada (suvoća vagine, problemi sa bešikom, curenje urina) i pripremi sluzokožu vagine na eventualnu operaciju
- Svakako se okrenite zdravom načinu života, preporučujemo telesne aktivnosti na otvorenom vazduhu, šetnje, polnu aktivnost i pravilnu hidraciju tela.
- Obratite pažnju na pravilno držanje tela, nemojte pušiti i konzumirati velike količine alkohola, ako ste gojazni onda pokušajte izgubiti nekoliko kilograma viška.
« Nazad